• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czego potrzeba żeby zostać programistą

Object Storage Arubacloud
0 głosów
163 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Infos Użytkownik (650 p.)
Witam ,chciałbym się dowiedzieć czy żeby móc dostać pracę jaki programista poza oczywistym wykształceniem (po szkole itp ale nie takie wielkie że matura studia itp)trzeba zdać jakiś egzamin i jakieś kursy studia .jeżeli uznamy że sam się nauczylem bez żadnych studiów kursów itp profesjonalnie języków programowania i umiem to nadal czegoś takiego potrzebuje?
2
komentarz 13 kwietnia przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)
Paszport Polsatu - w niektórych firmach to jest przepustka do pracy ;)
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Aha :D średnio to mi pomoże

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 13 kwietnia przez Panelinio Gaduła (4,630 p.)
Maturkę lepiej mieć, mile widziany jest tytuł technika informatyka, ale najbardziej liczą się umiejętności. Szkoły i studia to po prostu bardzo miły dodatek.
Po prostu jak wiesz co robisz, pracujesz tak aby się czymś wykazać i sobą coś pokazać, to o pracę nie musisz się martwić. Dobrze szukaj, pisz w dobre miejsca, miej gadane i umiejętności
1
komentarz 13 kwietnia przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Tytuł technika jest niestety nieistotny w zawodzie programisty.
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)

@Panelinio, okej rozumiem dzięki bardzo mi to pomoże 

komentarz 14 kwietnia przez Panelinio Gaduła (4,630 p.)

@Gynvael Coldwind, Yup, też racja

+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

Rzuć okiem na te dwa stare posty:

  • https://gynvael.coldwind.pl/?id=338 - ten post jest o tym co fajnie mieć w CV, żeby się wyróżnić; jednocześnie są to rzeczy, które pozwalają Ci się rozwinąć
  • https://gynvael.coldwind.pl/?id=337 - ten post jest o tym na ile studia są potrzebne w IT/programowaniu; TL;DR – jeśli nie jesteś geniuszem lub coś około, to dużo bezpieczniej jest jednak te studia zrobić
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Ok z tego co wyczytałem tak naprawdę nadal można dostać normalnie bez jakisz giga wysiłków pracę nawet bez studiów itp
komentarz 13 kwietnia przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Kwestia co jest dla Ciebie giga wysiłkiem. Znam trochę osób które dostały pracę bez studiów i bez większych problemów, jak i znam trochę osób które przez długie lata po szkole nic nie mogli dostać, więc różnie bywa.

Inną sprawą jest, że dużo zależy od sytuacji na rynku. Np. w ostatnim roku / dwóch było bardzo bardzo dużo zwolnień w IT, co za tym idzie rynek jest teraz bardzo trudny dla osób bez doświadczenia, bo pracodawcy mogą przebierać w CV zwolnionych osób z porównywalnie dużo większym doświadczeniem.
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
A z tego co wyczytałem też to można jakieś egzaminu zdawać co do CV da wpis więc nawet po samemu się nauczeniu mogę to udowodnić
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Tak w ogóle wie ktoś jakie są te egzaminy i jakie wymagania i jak do nich przystąpić
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
I tak w ogóle można zdać maturę chyba a tak w ogóle to mature się z czegoś konkretnego zdaje że wybiera z czego ? I matura jest na końcu zwykłej obowiązkowej szkoły tak?
1
komentarz 13 kwietnia przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

Nie wiem jak dokładnie jest teraz, ale matura generalnie miała zawsze część obowiązkową (którą wszyscy zdają) i część wybieralną, gdzie dodatkowo wybiera się poziom (podstawowy, rozszerzony). Przy czym ten wybór jest tylko pozorny, bo jeśli idzie się na studia, to trzeba popatrzyć wcześniej na to które wybrane przedmioty na wybrany kierunek dają najwięcej punktów, i własnie je "wybrać". Pewnie na studia na kierunku informatycznym to będzie matematyka, informatyka, i może angielski, ale to zależy od uczelni.

Matura jest na końcu Technikum oraz Liceum. Przy czym w praktyce obowiązek szkolny jest do 18nastego roku życia, a Technikum/Liceum kończy się mając zazwyczaj 19/20, więc to nie do końca jest wtedy obowiązkowa szkoła. Oczywiście rozsądnym wyborem jest skończyć szkołę, nawet jeśli nie jest obowiązkowa ;)

Po technikum są jeszcze egzaminy na uzyskanie tytułu Technika <czegoś>, i je też trzeba osobno zdać od Matury.

Co do "egzaminów do CV" o które pytasz, to mowa o certyfikatach. Te certyfikaty są wydawane przez prywatne firmy / organizacje, i jest ich bardzo wiele rodzajów. Problem jest taki, że w IT większość z nich nie jest nic warta. W szczególności, nie są nic warte certyfikaty, w których nie była nawet sprawdzana tożsamość osoby zdającej, czy, że dana osoba w żaden niedozwolony sposób sobie nie pomagała (czyli de facto większość certyfikatów w IT). Są miejsca w IT gdzie te certy są więcej warte, i są miejsca, gdzie są mniej. W programowaniu mam wrażenie, że ich prawie nie ma / nie są za wiele warte.

W praktyce jak szukasz pracy jako programista, to liczy się:

  1. to co masz wpisane w CV (patrz mój blogpost), żeby w ogóle Twoje CV zainteresowało rekrutera na tyle, żeby ten zaczął przyglądać się bliżej,
  2. i to jak Ci pójdzie na rozmowie / rozmowach kwalifikacyjnych (które możesz traktować jako egzamin ustny, który trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, z przerwami oczywiście),
  3. a później również jakie masz referencje (tj. co poprzedni współpracownicy / pracodawcy dobrego o Tobie mówią).

Bardzo dużo zależy tu od firmy, bo co firma to obyczaj jak to wygląda. W małych firmach będzie to bardziej nieformalny proces. W dużych korporacjach jest to długi bardzo ustrukturyzowany proces.

komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Okej dziękuję to mi sporo wyjaśniło tylko jedno pytanie mam a egzamin na technika można zdawać odrazu po 18 czy tylko po technikóm
komentarz 13 kwietnia przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
TBH nie mam pojęcia jakie są formalne wymogi. Wrzuć "kto jest uprawniony do zdawania egzaminu technika" w google, powinno trochę info wyskoczyć.
1
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Ok dzięki
+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia przez Wiciorny Ekspert (270,370 p.)
W dzisiejszych czasach powiem tak: nauczyć się korzystać do dobrych narzędzi, nauczyć się myśleć "logicznie i potrafić rozwiązywać problemy", nauczyć się komunikować z innymi osobami, aby lepiej rozumieć ich potrzeby.
Sposób programowania jaki znamy dziś w ciągu 1-2 lat całkowicie się zmieni, więc warto się uczyć "umiec" wykorzystywać narzędzia automatyzacji, korzystania z zasobów AI,np wykorzystywania  copilotów etc. czy tego jak niskim kosztem i czasem ułatwić sobie "coś" co wymaga więcej.
Ja uważam, że w ciągu 5 lat całkowicie już nie będziemy programować, zmieni się sposób pracy.  TO nie oznacza, że znajomość programowania nie będzie potrzebna, otóż rozumienie tego będzie kluczowe, co odróżni zwykłe osoby, od tych lepszych na rynku.

Nauczyć się czym są API i integracji API z narzędziami, z których będziesz chciał korzystać.
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Yes
0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia przez sensor Użytkownik (680 p.)
ale programistą czego?
komentarz 13 kwietnia przez Infos Użytkownik (650 p.)
Ogólnym programistą jednak najbardziej mi pasuje tworzenie stron

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,505 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 169 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 175 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia w Assembler przez Mist Użytkownik (590 p.)

92,592 zapytań

141,441 odpowiedzi

319,704 komentarzy

61,978 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...